Wrocławski Ogród Zoologiczny

Wrocławski Ogród Zoologiczny założony w 1865 r., jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Daje schronienie 4500 zwierzętom ponad 800 gatunków, w tym zagrożonym wyginięciem, a nawet nie występującym już w naturalnym środowisku.

Popularności Ogrodowi przysparzał w znacznej mierze prowadzony stale od 1971 r. w telewizji państwowej program „Z kamerą wśród zwierząt”

W 2015 roku zakończyła się budowa ekspozycji środowisk wodnych Afryki (Afrykarium), oceanarium unikatowego na skalę światową. Jest to kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny prezentują m.in. rafę koralową Morza Śródziemnego, hipopotamy, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki.

Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości około 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny oraz kotiki afrykańskie.

W dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.

W kompleksie Afrykarium znajdują się też: sala konferencyjna, edukacyjna, restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami.

 

http://afrykarium.com.pl/