Dzieje się Dzielnica!

Pod mocnym Antonim !

11.04.2014

Do niedawna ulica kojarzona przede wszystkim z zakładami pogrzebowymi. Gęsto rozlokowane nadawały ulicy św. Antoniego specyficznego charakteru. Swoje miejsce na szyldach miał zarówno Tanatos, mitologiczna rzeka Styks jak i nawiązująca do chrześcijaństwa nazwa Gloria. Kolejne miejsce spotkań we Wrocławiu? Być może któregoś z przechodniów zaintrygowało dlaczego właśnie tutaj tak wiele miejsc przypomina     o tym, że nawet najprzyjemniejszy spacer dobiega kiedyś końca. Wytłumaczenie nie jest trudne. Bliskość Urzędu Stanu Cywilnego rejestrującego zgony z jednej strony (Włodkowica 20/22) i (nieczynnego już) Szpitala im. Józefa Babińskiego z drugiej uczyniła rejon św. Antoniego najbardziej logiczną lokalizacją dla branży pogrzebowej.

ul.św. Antoniego

 

To wyobrażenie stopniowo ulega zmianie. Dziś ulica św. Antoniego jest popularnym miejscem wizyt młodych ludzi i turystów. Ci ostatni mają do dyspozycji mieszczący się tu hostel. Na całej długości traktu funkcjonuje kilka restauracji i pubów oferujących zróżnicowane doznania smakowo-muzyczne. Na uwagę zasługują oryginalne sklepy: butik czy specjalistyczny sklep piwny.

Nad całością czuwa czynny 24 godziny na dobę Punkt Informacji Straży Miejskiej.  Tuż obok przycupnął Tynkuś 🙂

 

Tynkuś

 

Nie możemy nie wspomnieć o naszej skromnej siedzibie pod numer 8.

„Antoni” to także adres salonu fryzjerskiego i rozpoznawalnego na całym Starym Mieście Biura Obsługi Klienta Zarządu Zasobów Komunalnych.

Ulicą wędrują również wycieczki zwiedzające Dzielnicę Czterech Wyznań, a późniejszą porą klubowicze przemykający między pasażem Niepolda i klubami w podwórkach ulicy Ruskiej.

IMG_69091

 

Tętno wielkiego miasta pulsuje tutaj nieustannie. Od 2012 roku przechodniom towarzyszy figura Kryształowej Planety – symboliczna brama do Dzielnicy Czterech Wyznań.

Serdecznie zapraszamy do bliższego poznania tej niezwykłej części Wrocławia, jak również całej Dzielnicy Czterech Wyznań. Szczegóły oferty Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej dostępne tutaj.

tekst: CITiR

 

Dzielnica Czterech Wyznań – charakterystyczny punkt na mapie Wrocławia.

18.03.2014

Większość osób, zarówno mieszkańców miasta jak i turystów, kojarzy ten obszar z istniejącymi tu czterema świątyniami: synagogą oraz kościołem rzymskokatolickim, prawosławną cerkwią i kościołem luterańskim. Taka różnorodność religijna (co za tym idzie także bogactwo doświadczeń kulturowych, historycznych i językowych) nie jest codziennością w polskiej rzeczywistości. Na złożoność historycznych losów grodu nad Odrą wskazywali już zagraniczni historycy: Norman Davies i Roger Moorhouse w książce Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego, Vratislavia, Breslau, Wrocław. Na uwagę zasługuje także okazała praca Gregora Thuma Obce miasto. Wrocław 1945 i potem opisująca proces przechodzenia miasta z rąk niemieckich w ręce polskie i ewolucji jego tożsamości.

Na terenie Dzielnicy Czterech Wyznań toczy się także codziennie, intensywne życie dużego miasta. Ilość zlokalizowanych tu organizacji pozarządowych, lokali i centrów kultury warta jest szerszej prezentacji. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po (nie) codziennym życiu Dzielnicy Czterech Wyznań przygotowanym przez Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej we Wrocławiu. Dzisiejszy wpis stanowi jego pierwszą odsłonę.

Zagłębie murali i artystów

Przejście między ulicami Ruską i św. Antoniego znane jest każdemu miłośnikowi sztuki alternatywnej. Ciągnące się dobre kilkadziesiąt metrów ściany pokryte zostały oryginalnymi muralami (można ich spotkać jeszcze kilkanaście, rozsianych w innych częściach miasta). Swoje prace prezentują tu min. SzurSzur (Agnieszka Rzeźniak), Zbiok, ZOSEN, COXIE.

Podwórko stawało się areną wydarzeń artystycznych np. bardzo ciekawego, oddolnego Festiwalu Pink Piknik. W mieszczącym się obok Studio Galerii BWA i redakcji pisma RITA BAUM schronienie znalazło środowisko lokalnych artystów. Oczy przechodzących  tędy osób cieszą kolory, artystyczne instalacje ( m.in podniebne dzieło grupy LUXUS). Warto tu zajrzeć, by poczuć smak alternatywnej strony Wrocławia!

Siedziba organizacji pozarządowych

Nie jest tajemnicą, że organizacje pozarządowe potrzebują swojego lokalu, aby móc w pełni sprawnie realizować swą misję. Część z nich skupiła się w kamienicach przy ul. Ruskiej. Funkcjonują tutaj min. Fundacja Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne RITA BAUM, Stowarzyszenie Greków w Polsce, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe , Związek Ukraińców w Polsce czy Wrocławscy Kameraliści.

Wrocław plakatem stoi !

W innej części Dzielnicy swoją siedzibę ma Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu. W pięknie odnowionej kamienicy przy ulicy św. Mikołaja można zobaczyć oraz nabyć unikatowe plakaty. Dużym powodzeniem cieszą się pomniejszone wersje plakatów dostępne w formie widokówek. Zwłaszcza seria POLSKA (interesujące wariacje plastyczne Ryszarda Kai na temat rodzimych miast), znajduje wielu nabywców, także w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej.

fot. Norbert Nowacki

Atrakcje pasażu Niepolda

W dzień historyczny Pasaż Niepolda (więcej informacji na http://tiny.pl/q4hhl) to oaza spokoju. Ulokowany nieco z boku ruchliwej ulicy Ruskiej nie cieszy się dużym zainteresowaniem przechodniów. Sytuacja zmienia się wieczorem. Funkcjonujące obok siebie kilkanaście klubów przyciąga tysiące spragnionych rozrywki ludzi. Oczywiście największe oblężenie rozpoczyna się w weekend i trwa do godzin porannych. Ktoś, kto przechodził tędy w południe może nie poznać tej okolicy wieczorem. Czyżby otwierany przy ulicy św. Antoniego Punkt Informacji Straży Miejskiej Wrocławia miał pomóc zapanowaniu nad rozentuzjazmowanymi klubowiczami ? 🙂

Puls tego tego niezwykłego fragmentu miasta bije jeszcze w wielu miejscach. Dlatego też zapraszamy do wędrówek po Dzielnicy Czterech Wyznań. Spacery jej codziennymi i niecodziennymi zakamarkami oferuje Państwu Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej przy ulicy św. Antoniego 8.

tekst: CITiR