Uniwersytet Wrocławski

Historia Uniwersytetu Wrocławskiego, rozpoczęła się w 1702 roku, po długich starach jezuitów, kiedy to cesarz Leopold I podpisał Złotą Bullę fundacyjną Academia et Uniwersitatis Leopoldina 21 X 1702 r., ustanawiającą jezuicką Akademię Leopoldyńską działającą na prawach uniwersytetu.

Sam budynek uniwersytetu wzniesiono na miejscu zlikwidowanego zamku cesarskiego w latach 1728 – 1739. Gmach główny ulokowany  jest wzdłuż Odry, ma 160 m długości i posiada trzy kondygnacje. Zwieńczony jest Wieżą Matematyczną, która pełniła rolę obserwatorium astronomicznego, a z której dziś roztacza się wspaniały widok na panoramę Odry i jej wyspy (w tym na Ostrów Tumski) i w której obejrzeć można eksponaty astronomiczne sprzed wieków.

Uniwersytet - szermierz

fot. Ewa Czyżewska

Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego posiada wspaniały barokowy portyk z posagami Johanna Albrechta Siegwitza, uosabiającymi cztery cnoty: Sprawiedliwość. Męstwo, Prawdę i Umiarkowanie.

Freski na plafonach westybulu przedstawiają godło cesarskie oraz herby należących do Habsburgów królestw, księstw i hrabstw. Dwubiegową klatkę schodową zdobią freski malowidłami F. A. Schefflera, przedstawiające apoteozę śląskich księstw i baronatów. Od wschodu budynek łączy się z kościołem p.w. Najświętszego Imienia Jezusa.

Niewątpliwie najbardziej wartościową częścią budynku jest Aula Leopoldina. Jest to najwspanialsze barokowe wnętrze uniwersytetu. W centrum znajduje się posąg siedzącego cesarza Leopolda I, fundatora uczelni, który po bokach ma Józefa I i Karola VI – swoich następców.  Na sklepieniu widnieje malowidło ukazujące Mądrość Bożą wyrażoną w akcie Niepokalanego Poczęcie Najświętszej Marii Panny. Nad całym pomieszczeniem znajdują się przepiękne freski przedstawiające m.in. alegorię Mądrości Bożej, poezji, malarstwa, rzeźby i farmacji oraz wyobrażenia Siedmiu Sztuk Wyzwolonych. Wspaniała empora muzyczna położona jest naprzeciw podium, a nad nią rozpościera się fresk przedstawiający apoteozę Mądrości Świata w postaci bogini mądrości, Ateny. Wzdłuż ścian stoją stalle profesorskie.

Obok Auli Leopoldina do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń, bogato zdobionych rzeźbami i malowidłami , należy Oratorium Marianum (sala muzyczna) Uniwersytetu Wrocławskiego, w której odbywają się kameralne koncerty muzyki poważnej

Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego, choć zabytkowy, jest  także ciągle użytkowany. W Auli Leopoldinum odbywają się do dziś najważniejsze wydarzenia uniwersyteckie oraz kulturalne Wrocławia.

Przed Uniwersytetem znajduje się słynna fontanna Szermierza z 1904 roku, dzieło rzeźbiarza Hugona Lederera.

fot. Ewa Czyżewska

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskigo
(Aula Leopoldina, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna, Wystawa)

http://www.muzeum.uni.wroc.pl/