Ulica Włodkowica

Od średniowiecza do 1807 roku obecna ul. Włodkowica była wąską, przymurną ścieżką biegnącą wzdłuż wewnętrznej strony drugiego pasa murów miejskich na ich południowo-zachodnim odcinku, od Bramy Mikołajskiej do Bramy Świdnickiej. Mury miejskie zaczynały się w miejscu dzisiejszej pierzei południowej. Natomiast niemalże całą północną pierzeję dróżki do XIX wieku zajmowały głównie ogrody, stanowiące część parceli przy ul. Św. Antoniego oraz nieliczna drewniana zabudowa szachulcowa, która uległa zniszczeniu w wyniku wybuchu Wieży Prochowej w 1749 r.

Dawna uliczka przy murze otrzymała nazwę dopiero po likwidacji fortyfikacji. W 1824 roku nazwano ją Wallstrasse czyli ulica Wałowa. Po wojnie patronem ulicy został Paweł Włodkowic, prawnik i dyplomata, obrońca interesów Polski w sporach z Krzyżakami.

Po stronie północnej ulica zyskała zwartą zabudowę. Osiedlała się tu ludność żydowska. Atrakcyjne położenie na skraju miasta w zielonym otoczeniu spowodowało, że zamieszkała tu także śląska i polska arystokracja. Z tego samego powodu dziś wznoszone są tu luksusowe mieszkania (Wallstreet House) i hotele.

Ulicę charakteryzuje zróżnicowana zabudowa, głównie z końca XIX i początku XX wieku. Znajdują się tu: szlachecki pałac, jedyna zachowana we Wrocławiu synagoga, dawny ogród klasztorny, XVIII-wieczny szpital żydowski, oraz ciekawe kamienice i nowoczesny biurowiec.

fot. Tomasz Sartys

fot. Tomasz Sartys