Wrocławski Rynek

RynekPowstały w XIII w. wrocławski Rynek to jeden z największych i najpiękniejszych placów w Europie. Do dziś zachował się jego średniowieczny układ – prostokątny plac otoczony zabytkowymi kamienicami.

Stojąc na skrzyżowaniu ulic Odrzańskiej i Kotlarskiej wciąż widzimy wszystkie trzy wrocławskie place targowe: Rynek, Plac Solny i Nowy Targ. Na rynku skupiało się bowiem  życie handlowe miasta. Tu swoje kramy mieli bogaci kupcy,  sprzedający włoskie wina, biżuterię i tkaniny sprowadzane z najdalszych zakątków Europy. Tu też sprzedawano rozmaite towary: od słodyczy i zboża, przez ryby, po wełnę.

Na początku lat 30. kramy zniknęły. Ważniejszą rolę zaczęły pełnić wybudowane domy handlowe. Jednym z nich jest działający do dziś Feniks, projektu braci Barasch. Na Rynku, w jego centralnej części mieściła się też siedziba władz miasta – Ratusz. Na początku XIX miejscy radni przenieśli się jednak do wybudowanego nieopodal Nowego Ratusza- wybitnego dzieła architektury gotyckiej. W 1536 roku na jego wieży umieszczony został kamienny herb miasta, najstarszy herb Wrocławia. W podziemiach ratusza funkcjonuje do dziś, jedna z najstarszych europejskich restauracji – Piwnica Świdnicka, znana przede wszystkim ze sprzedawanego tutaj słynnego piwa świdnickiego.

Plac targowy jako miejsce wzmożonego ruchu, był także idealny do karania mieszkańców miasta. Tutaj znajdował się pręgierz, przy którym w obecności mieszkańców karano skazanych. Dziś Wrocławski rynek to przede wszystkim miejsce spotkań, zarówno dla turystów jak i mieszkańców.  Miejsce zawsze żywe, pełne ludzi, ciekawych wydarzeń – miejsce, którego nie sposób ominąć.